Przejdź do głównej zawartości

Wersja systemu Ewa

· 4 min aby przeczytać
Jola AI-Speaker

AIS

Ewa

DEV3 DEV3 AIS Python Python3.9.2 AIS Zigbee2Mqtt Zigbee2Mqtt AIS Radio AIS audio

ABC bezproblemowej aktualizacji

Kopia zapasowa.

A Kopia zapasowa.

UWAGA Przed aktualizacją zalecamy wykonać kopię zapasową konfiguracji. W ten sposób sprawdzisz poprawność swojej konfiguracji przed rozpoczęciem aktualizacji i zwiększysz prawdopodobieństwo bezproblemowej aktualizacji.

Konsola i logi na bramce.

BKonsola i logi na bramce.

W razie problemów z aktualizacją, sprawdź procedurę Aktualizacja z konsoli lub Wykonanie pełnego resetu aplikacji. To może dotyczyć szczególnie osób, które instalują na bramce dodatkowe niestandardowe komponenty.

Poczekaj cierpliwie.

C Cierpliwość. Pierwsze uruchomienie po aktualizacji trwa dłużej - poczekaj cierpliwie.

Po aktualizacji pierwsze uruchomienie może trwać nawet 20 minut. W tym czasie aktualizowane są biblioteki do integracji dodanych na bramce i baza danych jest migrowana do nowego formatu. Poczekaj cierpliwie na zakończenie aktualizacji.

Ewa

W tej wersji aktualizujemy wiele pakietów, w tym Python do wersji 3.9.2 i mosquitto do wersji 2.0.7. O szczegółach pisaliśmy na blogu: Python 3.9.2 i mosquitto 2.0.7

Aktualizujemy też aplikację Android, dzięki czemu cały system jest teraz ładniejszy i przechodzenie pomiędzy ekranami jest bardziej przejrzyste. O tym, jak to działa pisaliśmy na blogu Ułatwienia na starcie

Zdajemy sobie sprawę, że te wszystkie "rewolucyjne zmiany", które wprowadzamy w oprogramowaniu, wymagają cierpliwości podczas instalacji. Przy niektórych konfiguracjach może nawet podczas instalacji zdarzyć się jakiś wyjątek i komuś może pójść coś nie tak... jesteśmy na to przygotowani. Jeżeli ktoś ma problem z aktualizacją automatyczną, to zawsze może wykonać pełny reset aplikacji - pobrać startową paczkę z naszymi aktualnymi domyślnymi kodami.

Cała procedura opisna jest krok po kroku tu: Pełny reset aplikacji Ten groźnie brzmiący "Pełny reset aplikacji" to coś bardzo podobnego do wyczyszczenia danych w aplikacji Android i... tak naprawdę to nie jest takie straszne :)

Reset

Oczywiście rozumiemy, że nie każdemu ta procedura może się udać, bo TV/monitor nie działa, bo Internetu nie ma, bo zabrakło prądu... bo niech to Jolka zrobi! ;)

Dobra wiadomość jest taka, że Jolka lubi programować urządzenia i chętnie to zrobi :) !

Macie pełne wsparcie!

Gdyby coś się komuś nie udało, to nie martwcie się, już nie trzeba pisać na forum "nie działa mi" i czekać aż ktoś, krok po kroku będzie tłumaczył jak sprawdzić logi i wykonać procedurę opisaną x razy w dokumentacji i na forum ...

Jeżeli mamy problem z aktualizacją, to wystarczy odezwać się do Celiny, która wprowadziła Usługę programowania urządzeń w AI-Speaker, koszt jest symboliczny (na pakowanie i kawę w żabce dla Jolki).

Dzięki temu macie urządzenie zaprogramowane (osobiście przez Jolkę) najnowszym oprogramowaniem w AI-Speaker!

Na forum dostępne są szczegóły: Usługa programowania urządzeń w AI-Speaker

Automatyzacje uruchamiane głosowo

Z tematu na forum Co powiedziała Jolka zrodził się pomysł na ciekawą funkcjonalność. Oto najprostszy sposób na dodanie własnej komendy głosowej - poprzedzenie nazwy automatyzacji zwrotem "Jolka: [własna komenda]".

Działanie komend

Szczegóły Dodawanie komendy

Dodawanie mediów

W łatwy sposób możesz dodać nowe radio internetowe - wystarczy wypełnić prosty formularz. Nowo dodawane media możesz też udostępnić dla innych użytkowników:

Dodaj radio

Szczegóły Dodawanie mediów

Selektory

Nie trzeba wpisywać już identyfikatorów w YAML, żeby wywołać usługę. Wystarczy wypełnić formularz wpisując lub wybierając wartości z list. To wyeliminuje sporo problemów i przypadkowych błędów 👍 Ten sam mechanizm będzie nie tylko w narzędziach deweloperskich, ale też w szablonach automatyzacji, skryptach i automatyzacjach.

Zigbee2Mqtt

Aktualizacja Zigbee2Mqtt do najnowszej wersji 1.8.1 Nowy Dashboard, sporo poprawek, wsparcie dla nowych urządzeń, wszystkie szczegóły tu 1.18.1

z2m

Gdyby ktoś miał problem ze swoim adapterem Zigbee to tak jak już wspominaliśmy - dodaliśmy usługę programania urządzeń - szczegóły na forum:

Asystent domowy

Najnowsza wersja Asystenta domowego, czyli naszego pakietu ais-dom bazującego na najnowszym stabilnym Home Assistant Core.

Asystent domowy

Szczegółowy opis zmian w Home Assistant dostępny na blogu projektu Home Assistant: 2021.3: My Oh My

DEV3

Wprowadzamy nową bramkę DEV3 - najnowszą i (jak dotychczas) najszybszą i najprostszą w konfiguracji i obsłudze bramkę AIS.

Bramka miała swoją premierę na forum DEV3 - nowa bramka AIoT już jest i zaliczyła "lekki falstart", bo okazało się, że da się wgnieść jej dekielek... co nie wyglądało za dobrze.

Zdecydowaliśmy się na wstrzymanie sprzedaży i zmianę dekielka na twardszy. Nowe dekielki już do nas jadą:

Wznowienie sprzedaży i możliwość "wymiany dekielków" zaoferujemy na spokojnie po Świętach.

Parametry nowej bramki są opisane tu: Bramka AIoT, dodaliśmy też nowy konfigurator, który ma ułatwić Pierwsze uruchomienie.


**Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych, wypełnionych miłością Świąt. **

AIS

Spokojnych i Wesołych Świąt.

AI-Speaker 03/2021