Przejdź do głównej zawartości

Wersja systemu Asia

Jola AI-Speaker

Jola AI-Speaker

Asystentka
  • AIS NBP AIS NBP
  • AIS LTS AIS LTS
  • AIS Kalendarze Kalendarze AIS
  • Zigbee Zigbee2Mqtt 1.16.2
  • Home Assistant AIS HA 0.118.5 + Konferencja Home Assistant

ABC bezproblemowej aktualizacji#

Kopia zapasowa.

A Kopia zapasowa.#

UWAGA Przed aktualizacją zalecamy wykonać kopię zapasową konfiguracji. W ten sposób sprawdzisz poprawność swojej konfiguracji przed rozpoczęciem aktualizacji i zwiększysz prawdopodobieństwo bezproblemowej aktualizacji.

Konsola i logi na bramce.

BKonsola i logi na bramce.#

W razie problemów z aktualizacją, sprawdź procedurę Aktualizacja ręczna lub Wykonanie pełnego resetu aplikacji. To może dotyczyć szczególnie osób, które instalują na bramce dodatkowe niestandardowe komponenty.

Poczekaj cierpliwie.

C Cierpliwość. Pierwsze uruchomienie po aktualizacji trwa dłużej - poczekaj cierpliwie.#

Po aktualizacji pierwsze uruchomienie może trwać nawet 20 minut. W tym czasie aktualizowane są biblioteki do integracji dodanych na bramce i baza danych jest migrowana do nowego formatu. Poczekaj cierpliwie na zakończenie aktualizacji.

Asia#

Od tej wersji zmieniamy nazwy wersji systemu z numerów na imiona.#

Nazywając naszą werję systemu Asia nie chodziło nam o brytyjską grupę muzyczną Asia, ani też o planetoidę o numerze katalogowym 67, czy prowincję rzymską, ani też Asię, która w mitologii greckiej była jedną z Nereid...

Asia, wg nas, to zdrobnienie imienia Joanna. Wg wikipedia.pl Asia to zdrobnienie imienia żeńskiego, odpowiednika imienia Jan pochodzącego z języka hebrajskiego: Jo-hanan – „Jahwe jest łaskawy”.

Cel zmiany nazw wersji, z numerów na imiona jest taki, żeby łatiwiej nam było zapamiętać, jaką mamy wersję systemu. Tak samo jak łatwiej pamiętamy, że zaparkowaliśmy na parkingu Jeżyk a nie na pargingu o numerze 108/5.

Witamy w systemie Asia i zapraszamy do aktualizacji :)

AIS - Narodowy Bank Polski#

Dodaliśmy integrację AIS NBP, której opis działania dostępny jest w dokumentacji: AIS Narodowy Bank Polski

Konfiguracja AIS NBP

Co ważniejsze, proces powstawania tej integracji został ze szczegółami krok po kroku opisany na naszym forum w dziale programowanie

Szablon integracji umieściliśmy w GitHub AIS-hello. Jest to minimalna implementacja integracji czujnika / licznika, której można użyć jako wzór/szablon do własnej integracji.

AIS Hello

Dzięki temu każdy kto ma czas, pomysł i chęci do nauki nowych rzeczy, może dodać własną integrację.#

AIS LTS#

Jednym z elementów projektu, nad którym obecnie pracujemy, jest zapewnienie długoterminowego wsparcia. Chodzi o to, żeby dostarczyć urządzenie z zainstalowanymi binarkami w wersji, która będzie wspierana przez kilka nadchodzących lat.

Największa zmiana to najnowszy Python 3.9, który będzie wspierany do 2025 roku:

AIS LTS

Na forum opisaliśmy całą procedurę przejścia do wersji LTS.

Ci, którzy wykonają Pełny reset aplikacji dostaną nowe binarki bez potrzeby instalacji, bo dodaliśmy je do najnowszej paczki z kodami startowymi (bootstrap).

AIS LTS

Przejście na najnowszą wersję binarek jest oczywiście dobrowolne :) Jeżeli tego nie zrobimy, to też przez kilka najbliższych wydań wszystko będzie działać ok i się aktualizować. Za kilka miesięcy zakończymy wsparcie do Python 3.7 i wtedy system, który ma nadal Python 3.7, przestanie się aktualizować, ale o tym oczywiście poinformujemy.

Kalendarze AIS#

Dostaliśmy zgodę na używanie API kalendarza Google.

AIS LTS

Poprawiliśmy kilka rzeczy w integracji, w kolejnych wydaniach będziemy ją nadal upraszczali i poprawiali tak, żeby kalendarze stały się funkcjonalnym elementem systemu. Opis jak dodać integrację dostępny jest w dokumentacji: AIS Kalendarze

Zigbee2Mqtt 1.16.2#

Poprawki i ulepszenia oraz oczywiście obsługa nowych urządzeń. Opis całego wydania dostępny na stronie projektu Zigbee2Mqtt

AIS HA 0.118.5#

AIS HA to najnowszy (stabilny) Home Assistant 0.118.5, oczywiście jak zwykle otrzymujemy sporo poprawek i nowych rzeczy. Cała lista nowości dostępna jest na stronie projektu: Home Assistant 0.118.5

Home Assistant

Konferencja Home Assistant#

13 Grudnia, czyli w najbliższą niedzielę, zapowiedziana jest konferencja Home Assistant - największej otwartej platformy do automatyki domowej.

Home Assistant

Będzie kilka ciekawych tematów - cały harmonogram konferencji dostępny jest na stronie Home Assistant Conference

Home Assistant Core 1.0! :)#

Wiemy, że na konferencji zostanie ogłoszone wydanie Home Assistant Core 1.0. Oznacza to zakończenie 7-letniego okresu bety, co bardzo nas cieszy.

Nasze plany i zapowiedzi na 2021 rok.#

W przyszłym tygodniu podsumujemy zapowiedzi HA, które będą miały wpływ na nasz system - być może zmieni się cykl wydawniczy. Opublikujemy też nasze plany i zapowiedzi na 2021 rok.


Zapraszamy do aktualizacji i komentowania na forum :)

AI-Speaker 12/2020#