Skip to main content

Konfiguracja komunikacji MQTT

Wprowadzenie

MQTT to zalecany protokół do sterowania urządzeniami AIS dom. Jeśli nie masz wiedzy na temat protokołu MQTT, możesz dowiedzieć się więcej z darmowego kursu i serii artykułów o MQTT dla początkujących. Gdy już masz podstawową wiedzę oraz posiadasz działający broker MQTT możesz przejść dalej i skonfigurować urządzenia do działania z Twoim brokerem.

Skonfiguruj MQTT za pomocą interfejsu w aplikacji na urządzeniu

Gdy już podłączyłeś urządzenie do swojej sieci WiFi i znasz jego adres IP (kroki opisane w Obsługa urządzenia z przeglądarki), to w dowolnej przeglądarce możesz przejść do aplikacji na urządzeniu, dzięki której w łatwy sposób możesz wykonać konfigurację urządzenia AIS dom ze swoim brokerem MQTT.

MQTT aktywacja

Przejdź do Konfiguracja -> Konfiguruj inne i upewnij się, że pole „Włącz MQTT” jest zaznaczone. (Możesz też od razu zmienić przyjazną nazwę na coś bardziej opisowego np. "Światło w kuchni" czy "Podlewanie trawnika")

MQTT aktywacja

Po włączeniu MQTT należy skonfigurować połączenie z brokerem MQTT za pomocą opcji Konfiguracja -> Skonfiguruj MQTT

MQTT konfiguracja

W przypadku podstawowej konfiguracji wystarczy ustawić hosta (ip twojego brokera MQTT), użytkownika i hasło, zaleca się też sprawdzenie i jeśli to konieczne, zmianę tematu. Każde urządzenie powinno mieć unikalny Temat.