Konfiguracja bramki - Logi i baza danych
W tej sekcji możesz skonfigurować zapis logów do pliku na wymiennym dysku oraz skonfigurować zapis zdarzeń do bazy danych.
Zapis zdarzeń do bazy danych
W tej sekcji możemy wybrać silnik bazodanowy do rejestracji zdarzeń.
Bramka PRO
Na bramce AIS PRO domyślnie skonfigurowany jest zapis do lokalnej (zainstalowanej i działającej na bramce PRO) bazy MariaDB/MySQL.
Bramka DEV
W przypadku bramek DEV użytkownik sam wybiera bazę, do której chce zapisywać zdarzenia i którą chce administrować. Najprostszy wybór to baza SQLite, która nie wymaga konfiguracji i może rejestrować dane w pamięci - taka baza jest automatycznie używana na bramkach DEV, gdy włączysz Historię lub Dziennik. Bramka DEV nie ma fabrycznie zainstalowanej relacyjnej bazy danych, ale można ją zainstalować samemu- pokazujemy na forum jak to zrobić krok po kroku dla: MariaDB/MySQL lub PostgreSQL
Filtrowanie zapisu zdarzeń
Niektóre integracje potrafią rejestrować z bardzo dużą częstotliwością i generować ogromne ilości danych, dlatego wymagamy zdefiniowania filtra zapisu do bazy. Filtr pozwala na określenie, co ma być zapisywane w bazie (parametr include) oraz czego nie chcemy zapisywać (parametr exclude). Używamy nazewnictwa zgodnego z Home Assistant. W standardowej konfiguracji dostarczamy przykładową konfigurację filtra, w którym są zdefiniowane wszystkie możliwe atrybuty.
Poniżej wyjaśniamy, co one oznaczają:
- domains - lista domen, które chcemy rejestrować w bazie.
- entity_globs - lista obiektów pasujących do podanego wzorca (np. sensor.weather_*), które chcemy rejestrować w bazie.
- entities - lista identyfikatorów encji, które chcemy rejestrować w bazie.
- domains - lista domen, których nie chcemy rejestrować w bazie.
- entity_globs -lista obiektów pasujących do podanego wzorca (np. sensor.weather_*), których nie chcemy rejestrować w bazie.
- entities - lista identyfikatorów encji, których nie chcemy rejestrować w bazie.
- event_types - lista typów zdarzeń, których nie chcemy rejestrować w bazie.
Zdalne bazy - konfiguracja
Gdy chcesz zapisywać więcej zdarzeń lub/i mieć dostęp do historii z wielu dni, to zalecamy zapisywać zdarzenia w zdalnej bazie danych.
Konfiguracja połączeń z bazami zdalnymi
Połączenia z bazami danych wymagają doinstalowania sterowników, nie instalujemy domyślnie wszystkich, żeby nie zajmować miejsca na urządzeniu. Poniżej pokazujemy jak je łatwo doinstalować w narzędziach developerskich. Sprowadza się to do 3 kroków:
- Przejście w menu do "Narzędzia developerskie"
- Wybranie zakładki "KONSOLA"
- Wpisanie w konsoli polecenia/poleceń (poniżej), które spowodują instalację sterowników.
- MariaDB
Tu potrzebne jest doinstalowanie pakietu Pythona, robimy to za pomocą komendy:
pip install pymysql
- MySQL
Instalujemy najpierw binarkę a następnie pakiet Pythona:
apt install mariadb
pip install mysqlclient
- PostgreSQL
Instalujemy najpierw binarkę a następnie pakiet Pythona:
apt install postgresql
pip install psycopg2
Automatyczne czyszczenie historii
Żeby utrzymać system w dobrej kondycji, codziennie dokładnie o godzinie 5:15 rano Asystent usuwa z bazy zdarzenia i stany starsze niż określona liczba dni (2 dni dla bazy w pamięci urządzenia i domyślnie 10 dla innych lokalizacji). W tym miejscu możesz określić liczbę dni, których historia ma być przechowywana w zdalnej bazie danych.
Zapis logów systemu do pliku
Żeby włączyć logowanie w systemie Asystent domowy, wystarczy wybrać lokalizację na dysku wymiennym, w której będzie zapisywany plik z rejestrem działań w systemie. Dodatkowo można też określić poziom szczegółowości logowania.