Konfiguracja interfejsu użytkownika

Włączenie trybu konfiguracji

Włączenie konfiguracji interfejsu użytkownika następuje poprzez wybranie w aplikacji opcji "Konfiguracja interfejsu użytkownika" dostępnej w prawym górnym rogu każdej strony w aplikacji.

Konfiguracja interfejsu użytkownika

Konfiguracja interfejsu użytkownika opcja

Dodanie nowego widoku

Możesz sam tworzyć i zmieniać widoki (zakładki w aplikacji), np. możesz dodać widoki "Salon", "Łazienka", "Sypialnia" i umieścić w nich na kartach urządzenia znajdujące się w tych pomieszczeniach.

Konfiguracja interfejsu użytkownika

Dodanie własnej karty

Gdy masz już własny widok, to możesz umieścić na nim kartę. Poniżej pokażemy, w jaki sposób dodać kartę pokazującą naszą sypialnię i jak na takiej karcie umieścić urządzenia, które mamy w tym pomieszczeniu.

  1. Zrób zdjęcie pomieszczenia i dodaj je do galerii. Jeżeli używasz Asystenta domowego z telefonu, to zdjęcie do galerii będziesz mógł dodać bezpośrednio z aparatu. W przypadku przeglądarki zdjęcie możesz wysłać z dysku komputera. Po dodaniu zdjęcia skopiuj lub zapamietaj jego lokalny adres na bramce /local/img/<nazwa_pliku>

Konfiguracja interfejsu użytkownika

  1. Przejdź do nowego widoku i w trybie edycji dodaj nową kartę typu Obraz (glance)

Konfiguracja interfejsu użytkownika

  1. Wypełnij formatkę z parametrami karty

Podaj ścieżkę do obrazu z galerii

Konfiguracja interfejsu użytkownika

następnie wybierz encje z systemu, które chcesz pokazywać (którymi chcesz sterować) na karcie

Konfiguracja interfejsu użytkownika

  1. Zapisz zmiany i korzystaj z nowej karty

Konfiguracja interfejsu użytkownika

Informacje techniczne

Więcej informacji technicznych oraz demo interfejsu można znaleźć na stronie projektu platformy Home Assistant Lovelace UI https://www.home-assistant.io/lovelace/

Konfiguracja interfejsu użytkownika opcja

Kopia konfiguracji

Gdy jesteś w trybie konfiguracji intefrejsu użytkownika, możesz wybrać opcję "Ręczny edytor konfiguracji" dostępną w prawym górnym rogu każdej strony w aplikacji będącej w trybie konfiguracji.

Konfiguracja interfejsu użytkownika kopia

To spowoduje wyświetlenie tekstowej, surowej wersji konfiguracji interfejsu

Konfiguracja interfejsu użytkownika kopia

Wersję tekstową możesz zapisać do pliku jako kopię zapasową, następnie można eksperymentować z własnymi ustwieniami. Gdyby coś poszło nie tak, to zawsze można wrócić do wersji pierwotnej poprzez wklejenie tekstowej wersji konfiguracji w tym miejscu.

Moźesz też pobrać naszą domyślną konfigurację. Aktualna domyślna konfiguracja dostępna jest tu Domyślna konfiguracja interfejsu użytkownika

Własny interfejs użytkownika

Gdy mamy potrzebę zmiany całego interfejsu użytkownika włącznie z trzema pierwszymi kartami - domyślnie zablokowanymi (nadpisywanymi przy uruchamianiu), możemy to zrobić dodając do pliku konfiguracyjnego configuration.yaml wpis:

lovelace:
mode: yaml

oraz utworzyć plik ui-lovelace.yaml w folderze ~/AIS (na urządzeniu) z wyglądem naszego interfejsu. Od tego momentu nie mamy już możliwości korzystania z wbudowanego edytora konfiguracji ale za to możemy modyfikować wszystkie zakładki interfejsu użytkownika. Warto przed włączeniem tej opcji skopiować aktualny wygląd interfejstu posługując się powyższą instrukcją Kopia konfiguracji i wkleić zawartość do pliku ui-lovelace.yaml. Od teraz możemy już zmieniać wszystkie zakładki wedle własnych upodobań.

Kalendarz Google

W trybie ręcznej konfiguracji interfejsu możemy np. zintegrować swoje kalendarze w Google i wyświetlać je w interfejsie Asystenta. Ciekawym rozwiązaniem jest powiązanie kalendarza Google z aplikacją w telefonie z Androidem i wyświetlanie wpisów w Asystencie Domowym.

Klucz api z Google

Aby uruchomić integrację z kalendarzem Google należy wygenrować klucz api w aplikacji Google. Integracja z Asystentem Domowym - generowanie klucza API

Wymagana konfiguracja to dodanie wpisu do pliku configuration.yaml zgodnie z poniższą instrukcją:

google:
client_id: YOUR_CLIENT_ID
client_secret: YOUR_CLIENT_SECRET

oraz dodanie wpisu do ui-lovelace.yaml i skopiowanie z repozytorium https://github.com/ljmerza/calendar-card zawartości calendar-card lub zainstalowanie pluginu calendar-card poprzez HACS.

resources:
- url: /community_plugin/calendar-card/calendar-card.js
type: js

Wstawienie własnego kalendarza do karty interfejsu użytkownika:

- type: "custom:calendar-card"
title: Kalendarz
progressBar: true
numberOfDays: 14
entities:
- calendar.nazwa_kalendarza

Edycja pliku google_calendars.yaml

- cal_id: nazwa_kalendarza
entities:
- device_id: moj_kalendarz
ignore_availability: true
name: nazwa_kalendarza
track: true

Po uruchomieniu integracji z Google plik google_calendars.yaml zostanie wypełniony danymi wszystkich naszych kalendarzy, które możemy wykorzystać w Asystencie Domowym.

Kalendarz Google ze świętami w Polsce możemy np. wykorzystać w automatyzacjach, które mają zadziałać tylko w święta lub w przypadku ustawienia "pobudki" nie uruchamiać zdarzenia w Święta 🥳