Przejdź do głównej zawartości

AIS SUPLA MQTT

Wprowadzenie#

SUPLA to popularny w Polsce system automatyki domowej. SUPLA ma własny zestaw protokołów, własne oprogramowanie dla urządzeń opartych na ESP8266 i urządzenia wyprodukowane głównie przez firmę Zamel. Oprogramowanie SUPLA jest Open Source.

Informacja

Jest to oficjalna integracja. AI-Speaker i SUPLA wspólnie działają w celu zapewnienia, że tak integracja będzie przez nas rozwijana i utrzymywana na najlepszym poziomie. Jest to długoterminowa współpraca, którą zamierzamy rozwijać.

Integracja#

Oferujemy w systemie Asystent domowy oficjalną integrację z SUPLA MQTT. Ta integracja skierowana jest do osób, które chcą sterować swoimi urządzeniami SUPLA także głosowo z Asystenta domowego.

Dodanie integracji#

Integracja wymaga zalogowania w SUPLA Cloud.

W tym celu należy uruchomić konfigurator integracji

Integracja SUPLA

który poprowadzi przez proces krok po kroku

Integracja SUPLA

Informacja o połączeniu z SUPLA#

Po pomyślnym dodaniu integracji możemy dodać do interfejsu aplikacji sensor z informacją o połączeniu z SUPLA:

Integracja SUPLA

Dzięki temu możemy łatwo monitorować status połączenia oraz ilość wiadomości wysyłanych i odbieranych z SUPLA:

Integracja SUPLA

Prezentacja integracji z SUPLA#

Po dodaniu integracji można sterować głosowo urządzeniami SUPLA oraz używać ich w automatyzacjach tak samo, jak wszystkie inne urządzenia. W systemie Asystent domowy wszystkie typy urządzeń (żarówka, przełącznik, odkurzacz) mają to samo API, niezależnie od producenta danego urządzenia.

Integracja SUPLA

Informacje techniczne - ograniczenia#

Uwaga

Integracja jest w trakcie rozwoju. Integracja działa z urządzeniami, które udostępnia SUPLA w swoim brokerze MQTT.

W obecnej wersji integracja pozwala na połączenie z jednym serwerem SUPLA Cloud. Jeżeli ktoś posiada urządzenia w wielu różnych serwerach SUPLA Cloud, to może zdefiniować ręcznie połączenie mostkowe pomiędzy brokerem MQTT działającym na bramce AIS dom oraz brokerami SUPLA. Dostęp do konfiguracji brokera MQTT działającego na bramce AIS możliwy jest z aplikacji, opis znajduje się w: Konfiguracja brokera mqtt