Przejdź do głównej zawartości

Wersja systemu Iga

· 5 min aby przeczytać
Jola AI-Speaker

AIS

ABC bezproblemowej aktualizacji#

Kopia zapasowa.

A Kopia zapasowa.#

UWAGA Przed aktualizacją zalecamy wykonać kopię zapasową konfiguracji. W ten sposób sprawdzisz poprawność swojej konfiguracji przed rozpoczęciem aktualizacji i zwiększysz prawdopodobieństwo bezproblemowej aktualizacji.

Konsola i logi na bramce.

B Konsola i logi na bramce.#

W razie problemów z aktualizacją, sprawdź procedurę Aktualizacja ręczna lub Wykonanie pełnego resetu aplikacji. To może dotyczyć szczególnie osób, które instalują na bramce dodatkowe niestandardowe komponenty.

Poczekaj cierpliwie.

C Cierpliwość. Aktualizacja i pierwsze uruchomienie po aktualizacji trwa dłużej - poczekaj cierpliwie.#

Po aktualizacji pierwsze uruchomienie może trwać długo. W tym czasie aktualizowane są biblioteki do integracji dodanych na bramce. Poczekaj cierpliwie na zakończenie aktualizacji. Możesz sprawdzić status uruchamiania (dowiedzieć się co robi system) w konsoli komendą htop i/lub pm2 logs

Iga#

AIS PRO1#

Bramka AIS PRO1 to nie tylko najmocniejszy na rynku procesor ARM i topowe rozwiązania sprzętowe, ale też nasz nowy model biznesowy i pierwsza oferta AIS skierowana do klienta biznesowego. Jesteśmy w stanie zrobić na tym sprzęcie bardzo dużo, od skompilowania jądra po wszystkie warstwy systemowe z usługami, aplikacjami aż do aplikacji działającej w przeglądarce.

Jeżeli chodzi o układy ARM dostępne na rynku, to z AIS PRO1 może się równać najnowszy ODROID N2+. Dla zobrazowania- tak to wygląda w stosunku do RPi3 czy do najmocniejszej bramki Fibaro HC3 z 4 rdzeniowym układem Arm Cortex A53 (1.2GHz)

AIS PRO1 może też być łatwą aktualizacją zasobów sprzętowych i kilkukrotnym przyspieszeniem systemu dla naszych obecnych użytkowników. Wiemy, że wielu z Was czekało na bramkę AIS PRO1, dlatego dla Was (obecnych użytkowników bramek AIS) zaoferowaliśmy możliwość zakupu AIS PRO1 bez dodatkowych usług, umów i gwarancji SLA (dodatkowo płatne rzeczy, które oferujemy tylko klientom biznesowym).

Oczywiście każdy może też poczekać i kupić komercyjne, kompleksowe rozwiązanie z gwarancjami, montażem i wszystkim tym, co zaoferują firmy budujące systemy na AIS PRO1. Można też zostać przy bramce DEV1/2/3 i dalej samemu integrować i budować swój smart home. Za jakiś czas zaoferujemy też opcję AIS Easy (o tym poniżej).

Mamy nadzieję, że każdy będzie w stanie znaleźć w ten sposób rozwiązanie dopasowane do swoich wymagań i zasobności portfela.

AI-Speaker.org#

To nasza nowa domena https://ai-speaker.org/, która jest hostowana na serwerze Fosshost. Tu przenosimy darmowe usługi z bramek DEV.

Udało nam się zaangażować naszego użytkownika i przyjaciela Adama do administrowania tej domeny. Adam wcześniej rozwiązał nam problem z siecią w innym projekcie. Teraz podjął się administracji serwera Fosshost i już wdrożył tam , czego smami nie potrafiliśmy zrobić. Serwer z Fosshost będzie zarządzany przez bardzo zdolnego administratora Linuxa z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki Adam!

Tunel Cloudflare#

Ulepszamy nasz zdalny tunel do bramki, od tej wersji zastosowaliśmy rozwiązanie Cloudflare. Cloudflare to nie tylko udostępnienie bramki w Internecie, ale też ochrona jej przed bezpośrednimi atakami z Internetu. W ten sposób zabezpieczamy serwer Home Assistant/AIS dom działający na bramce AIS podczas gdy włączony jest zdalny dostęp.

W kolejnej wersji planujemy dodać jeszcze jeden mechanizm zabezpieczający.

info

Wszystkie bramki na wersji beta mają nowy tunel, wg naszych obserwacji jest bardziej stabilnie - zdalny dostęp nie "przycina się" w przypadku pobierania większej ilości danych. Gdyby jednak po aktualizacji komuś przestał działać tunel, to trzeba:

  1. Wyłączyć zdalny dostęp w aplikacji, odczekać aż Jolka powie, że wyłączyła.
  2. Włączyć ponownie zdalny dostęp w aplikacji i odczekać aż Jolka powie, że włączyła.
  3. Poczekać kilka minut aż DNS-y z Cloudflare się rozpropagują.

Python 3.9.6#

Aktualizacja binerek, Python do najnowszej wersji i 24 inne pakiety, w tym własna wersja pakietu command-not-found - nie podpowiadamy już w konsoli używania pkg, ale apt.

Python jest tu istotny, bo to właśnie w tym języku napisana jest platforma do automatyki Home Assistant.

AIS Fade in#

Ulepszyliśmy mechanizm przyciszania i podgłaśniania audio podczas włączania mikrofonu oraz czytania przez Jolkę. Po wciśnięciu mikrofonu na pilocie oraz podczas startu komunikatu głosowego ściszamy multimedia do 10%, a gdy Jolka skończy mówić, to stopniowo podgłaśniamy odtwarzane media → “Fade in”.

Rozwijalna karta#

Dodaliśmy nowy typ karty '''ais-expansion-panel''' która umożliwia zwijanie i rozwijanie elementów interfejsu.

Kartę tą obecnie wykorzystujemy do grupowania odtwarzaczy oraz do dodatkowych opcji związanych z dźwiękiem na bramce PRO.

Na bramce PRO możliwy jest audio routing - przekierowanie audio na wybrane wyjście (jack, spdif, hdmi albo wszystkie)

Animowana pogoda#

Coś miłego dla oka :) animowane ikonki z pogodą:

Zigbee2Mqtt#

Aktualizacja Zigbee2Mqtt do najnowszej wersji 1.2.0 Ponad 1540 wspieranych urządzeń. Daliśmy też poprawkę do działania Conbee2.

Wszystkie szczegóły tu 1.20.0

Asystent domowy 2021.7#

Najnowsza wersja Asystenta domowego, czyli naszego pakietu ais-dom bazującego na najnowszym stabilnym Home Assistant Core.

Opis wszystkich zmian i nowości 2021.7

Zapowiedzi#

Wideodomofon#

Już za kilka dni na kanale BETA wydamy nową dużą funkcjonalność - wideodomofon. To sporo nowego kodu, prace w tym temacie trwały już od jakiegoś czasu... aktualizacja będzie we wszystkich warstwach systemu:

  • serwis na bramce
  • aplikacja na tablecie
  • ustawienia w panelu integratora

Oczywiście wyjaśnimy dokładnie, jak to działa i opiszemy konfigurację. Tak mniej więcej będzie to wyglądało w aplikacji na tablecie:

AIS Easy#

To nowy projekt, który realizujemy. Chodzi o to, żeby było użytkownikom łatwiej, a jednocześnie, żeby nie trzeba było opłacać integratora do systemu automatyki domowej. Wymyśliliśmy jak to zrobić i mamy nadzieję, że spodoba się to wielu użytkownikom.

Projekt będziemy realizować do końca roku, a już za 3-4 tygodnie poprosimy Was o wypełnienie ankiety, żeby bardziej zrozumieć problemy, których rozwiązanie powinniśmy zaoferować.

Będzie też niespodzianka za wypełnienie ankiety :)


AI-Speaker 07/2021#