Przejdź do głównej zawartości

Wersja systemu Darek

· 4 min aby przeczytać
Jola AI-Speaker

AIS

Darek LTS!

AIS Supla MQTT SUPLA MQTT AIS DEV KIT DEV KIT AIS Python Python3.9.1 AIS Zigbee2Mqtt Zigbee2Mqtt

ABC bezproblemowej aktualizacji

Kopia zapasowa.

A Kopia zapasowa.

UWAGA Przed aktualizacją zalecamy wykonać kopię zapasową konfiguracji. W ten sposób sprawdzisz poprawność swojej konfiguracji przed rozpoczęciem aktualizacji i zwiększysz prawdopodobieństwo bezproblemowej aktualizacji.

Konsola i logi na bramce.

BKonsola i logi na bramce.

W razie problemów z aktualizacją, sprawdź procedurę Aktualizacja z konsoli lub Wykonanie pełnego resetu aplikacji. To może dotyczyć szczególnie osób, które instalują na bramce dodatkowe niestandardowe komponenty.

Poczekaj cierpliwie.

C Cierpliwość. Pierwsze uruchomienie po aktualizacji trwa dłużej - poczekaj cierpliwie.

Po aktualizacji pierwsze uruchomienie może trwać nawet 20 minut. W tym czasie aktualizowane są biblioteki do integracji dodanych na bramce i baza danych jest migrowana do nowego formatu. Poczekaj cierpliwie na zakończenie aktualizacji.

Darek LTS!

Uwaga ta wersja wymaga Python w wersji nowszej niż 3.7, spowodowane jest to przejściem Home Assistant na nowszą wersję Python.

Jeżeli podczas pobieraniu informacji o wersji pojawi się taki komunikat Masz Python w wersji 3.x.x Przejdz na wersję LTS

To należy przed aktualizacją wykonać aktualizację pakietów binarnych na bramce (w tym języka Python). Nie robimy tego automatycznie, można to zrobić ręcznie na 2 sposoby:

  1. Sposób - pełen reset aplikacji:

    a) Wykonanie kopii zapasowej konfiguracji,

    b) Uruchomienie pełnego resetu aplikacji,

    c) Przywrócenie konfiguracji z kopii podczas pierwszego uruchomenia aplikacji

lub

  1. Sposób - uruchomienie skryptu i cierpliwe poczekanie na jego zakończenie:

    Cała procedura opisana jest na forum: AIS LTS long time support / długoterminowe wsparcie

Po aktualizacji dostępna będzie na bramce najnowsza wersja języka Python:

Kolejne aktualizacje będą wykonywane automatycznie. Testujemy już wersję Python 3.9.2. Tylko przejście na wersję 4 będzie znowu bardziej skomplikowane, ale to za kilka lat :) i pewnie do tego czasu AIS będzie jeszcze prostszy w aktualizacji.


Oczywiście nie ma obowiązku aktualizacji bramki, ale zachęcamy do tego, bo z każdą wersją bramka działa lepiej. Życzymy cierpliwości, wtedy na pewno wszystko będzie dobrze.

Gdyby coś komuś się nie udało to nie martwcie się - Celina wprowadziła “Usługę programowania urządzeń w AI-Speaker”, koszt jest symboliczny i macie urządzenie zaprogramowane w AI-Spekaer :) Na forum dostępne są szczegóły: Usługa programowania urządzeń w AI-Speaker

SUPLA MQTT bridge

Oferujemy w systemie Asystent domowy oficjalną integrację z SUPLA MQTT. Ta integracja skierowana jest do osób, które chcą sterować swoimi urządzeniami SUPLA głosowo z Asystenta domowego oraz automatyzować sterowanie tymi urządzeniami na bramce AIS dom.

Integracja SUPLA

Nawiązaliśmy współpracę z zespołem SUPLA, o której napiszemy niebawem więcej. Cała integracja sprowadza się do kilku kliknięć w aplikacji zgodnie z opisem AIS SUPLA MQTT

AI-Speaker DEV KIT

Tak jak zapowiadaliśmy, publikujemy szczegółową instrukcję tak, żeby każdy mógł sam kupić potrzebne elementy w celu przerobienia bramki w głośnik.

DEV KIT 1

Instrukcja dostępna jest w dokumentacji: AI-Speaker DEV KIT 1 Jutro (25 lutego 2021) uzupełnimy instrukcję o zdjęcia z montażu i wystawimy kilka egzemplarzy na Allegro.

Zigbee2Mqtt

Aktualizacja Zigbee2Mqtt do najnowszej wersji 1.7.1 Sporo poprawek, wsparcie dla nowych urządzeń i nowe oprogramowanie do adapterów zigbee, wszystkie szczegóły tu 1.17.1

Gdyby ktoś miał problem ze swoim adapterem Zigbee to tak jak już wspominaliśmy - dodaliśmy usługę programania urządzeń - szczegóły na forum:

AIS Tasmota

Najnowsze wersje kodów i binarek, jak zwykle dostępne w naszym repoztyrorium: AIS Tasmota v9.3.1 Kenneth

Pełny opis zmian na strone Tasmota:

Asystent domowy

Najnowsza wersja Asystenta domowego, czyli naszego pakietu ais-dom bazującego na najnowszym stabilnym Home Assistant Core.

Asystent domowy

Szczegółowy opis zmian w Home Assistant dostępny na blogu projektu Home Assistant: 2021.2: Z-Wave... JS!


AI-Speaker 02/2021