Przejdź do głównej zawartości

AIS 20/21 - podsumowanie i zapowiedzi

· 8 min aby przeczytać
Jola AI-Speaker

AIS DEV2 First run

AIS 2020

W 2020 roku wydaliśmy 17 wersji systemu (18 wydanie w drodze). Uruchomiliśmy forum. Połączyliśmy dokumentację ze stroną projektu. Chyba jako jedni z pierwszych dostrzegliśmy potencjał Zigbee2Mqtt (pewnie dlatego, że jeden z głównych elementów naszej bramki to wbudowany broker MQTT) i to my wprowadziliśmy go do sprzedaży w Polsce. Wytrwale i konsekwentnie dostarczaliśmy na bramki tysiące linijek kodu rozwijając i stabilizując system Asystent domowy :)

2020 to dla nas bardzo udany czas, to rok w którym przekonywaliśmy, że:

  • można sterować światłem w domu bez konieczności informowania o każdym włączeniu i wyłączeniu serwisu w chmurze chińskiego producenta przełącznika (i Asystenta Google w USA), bo działanie lokalne jest szybsze i lepsze,
  • nie trzeba mieć serwera w garażu do sterowania automatyzacjami w domu,
  • da się zintegrować urządzenia różnych producentów i sprowadzić do wspólnego API
  • dostęp do usług/API i możliwość zautomatyzowania daje ogromne możliwości sterowania i łączenia elementów w całość bez ryzyka uzależnienia się od jednego dostawcy.

Rozmawialiśmy też z producentami, którzy od dziesiątek lat są na rynku i dzisiaj nie mają jeszcze problemów ze sprzedażą, ale powoli czują, że nadchodzi czas, gdy zwykłe urządzenie to będzie za mało. Bo klienci stali się bardziej wyrafinowani, mają większe zasoby finansowe i potrzeby, szukają czegoś więcej niż włącznik światła, chcą kompleksowych rozwiązań smart dom.

Zauważyliśmy też, że część klientów zaczyna dostrzegać, że producent zamkniętego rozwiązania nie jest w stanie zaspokoić ich potrzeb. Bo nikt w ofercie nie ma wszystkich urządzeń, a to że klimatyzacja działa z aplikacji mobilnej firmy X, oświetlenie firmy Y a ogrzewanie firmy Z... itd. to za mało. Ważne jest, aby urządzenia rozumiały standardowe protokoły IoT i integrowały się z innymi urządzeniami- tylko wtedy można sterować urządzeniami z różnych systemów, definiować sceny i zautomatyzować dom.

Rok 2020 był dla nas ogromnym krokiem na drodze wypracowania kompleksowej oferty dla producentów i końcowego użytkownika. Słuchamy uważnie naszych użytkowników, chętnie podejmujemy też rozmowy z producentami i jesteśmy otwarci na realizowanie projektów. Jednocześnie nie zapominamy o tym, co nas wyróżnia, o naszych wartościach - sterowaniu lokalnym i poszanowaniu prywatności.

Dziękujemy, że jesteście z nami. Wiemy, że nie wszystko jest proste i nie wszystko działa tak dobrze jak powinno. Zapewniamy, że robimy co w naszej mocy, żeby rok 2021 był rokiem, w którym postaramy się odpowiedzieć na kolejne potrzeby, bo Słuchamy Cię! Nie mylić z podsłuchujemy Cię ;)

AIS 2021

AIS DEV2

Wydajemy bramkę DEV2, która ma 2 razy więcej RAM i ROM niż DEV1 no i jest 2 razy mniejsza. Odrobiliśmy lekcje DEV1 i poprawiliśmy sporo rzeczy "pod spodem", dodatkowo cała bramka wg nas jest teraz ładniejsza. Ma też kod QR na plakietce znamionowej- po zeskanowaniu aparatem w telefonie poprowadzi do instalacji naszej aplikacji. Bramka ma też wbudowany tag NFC, dzięki czemu jej uruchomienie jest prostsze. Nie jest to jakaś rewolucja w stosunku do DEV1, ale ewolucja i zgodność z prawem Moore’a (wymyślonym przez pracownika firmy Intel) - czyli 2 razy więcej w 2 razy mniejszej obudowie co 2 lata.

Nasz system dojrzewa i wersja nie-beta to już kwestia bardziej tygodni niż miesięcy. Chcemy mieć zawsze w ofercie wersję DEV, która będzie konkurencją cenową i funkcjonalną dla RPi i innych rozwiązań DIY. Dlatego nadal jest to DEV z root-em a nie zamknięty produkt.

DEV2

Bardzo szanujemy kreatywnych ludzi, którzy potrafią sami rozwiązywać problemy a nie je stwarzać, bo nie sztuką jest udowadnianie, że coś nie działa, że się nie da... to jest nam w stanie udowodnić 5 letnia Asia - jak jej damy dostęp root do bramki ;)

Sztuką jest dostarczenie bramki IoT za 200zł, którą da się sterować całym mieszkaniem czy biurem. My udowodniliśmy, że to możliwe. Sami sterujemy oświetleniem, roletami i ogrzewaniem w naszym biurze za pomocą naszej bramki DEV. Dodatkowo bramka odtwarza audio i wykonuje dziesiątki automatyzacji. Nie mamy najmniejszej potrzeby, żeby tą bramkę zastępować czymś innym - jesteśmy dumni z tego rozwiązania :)

DEV2 to parametry porównywalne (w sumie trochę nawet lepsze) z Fibaro HC3, przy 10 krotnie mniejszej cenie.

DEV2

Na bramce DEV dostarczamy największą na świecie platformę do automatyki domowej Home Assistant, broker MQTT, aplikację Zigbee2Mqtt, lokalny TTS, piękny nowoczesny i konfigurowalny interfejs użytkownika, wbudowany odtwarzacz audio wraz z biblioteką audio, i oczywiście Asystenta głosowego. Do tego dodajemy darmowy zdalny dostęp, aplikację mobilną oraz na zegarek i wbudowane łatwo konfigurowalne integracje AIS. To wszystko w cenie w jakiej inni oferują jeden przełącznik... ;)

AIS DEV to bramka AIoT o ogromnych możliwościach i najbardziej przystępnej cenie na rynku. To jest bardzo dobry, bezkonkurencyjny produkt w segmencie DIY. I tak już zawsze będzie z naszymi bramkami AIS DEV!

AIS PRO

Część naszych użytkowników to zaawansowani technicznie pasjonaci automatyki, którzy niemal codziennie coś integrują. Otrzymujemy też maile od użytkowników, którzy chętnie skorzystaliby z naszego rozwiązania, ale chcieliby żeby na urządzeniu “działało wszystko”. Wszystko czyli: baza danych, rejestracja wideo z kamer, setki urządzeń w kilkupiętrowym domu. To wszystko podłączone po zigbee, wifi, knx itd.. Takich złożonych systemów automatyki nie da się dostarczyć za 200 zł i uczciwie musieliśmy przyznać, że nie mamy rozwiązania dedykowanego do tak zaawansowanych zastosowań. Użytkownicy takich systemów mogą używać kilku bramek (po jednej na piętro) lub są skazani na mini serwer w garażu i 50 zł rachunku za prąd, który ten serwer zużywa.

Rozumiemy potrzebę posiadania wszystkiego. Już na pierwszych zajęciach z ekonomii studenci dowiadują się, że potrzeby człowieka są nieograniczone. Dla pasjonatów automatyki domowej, którym nie chodzi tylko o to, żeby sterować światłem, ogrzewaniem i bramą, zakup mocnej bramki z ogromną ilością zasobów sprzętowych jest naturalnym wyborem. Sensowność istnienia takiej bramki na rynku pokazuje też ostatnia zapowiedź Home Assistant.

Dlatego w 2021 chcemy zaproponować alternatywę dla mini serwerów z procesorami Intel. Będzie to bramka AIS PRO, z najbardziej wydajnym 6 rdzeniowym procesorem ARM dostępnym na rynku. Bramka, która będzie miała tak mocne parametry, że cały system uruchomi się w kilka sekund a jednocześnie nie będzie się przegrzewał i do pracy na pełnych obrorach wystarczy jej pasywne chłodzenie, dzięki czemu będzie zużywał 1/10 energii, którą zużywa procesor Intel. Bramka AIS PRO to coś więcej niż IoT & Audio. To prawdziwy multimedialny kombajn dla tych, co chcą mieć wszystko! :)

Nad ofertą takiej bramki pracowaliśmy już jakiś czas (finalizujemy umowę z naszym partnerem), Home Assitant trochę nas ubiegł z zapowiedzią. Oczywiście to tylko świadczy o sensowności tej drogi. Ponieważ bramka Home Assistant to serwer bez multimediów i nie ma w nim elementów potrzebnych do projektu inteligentnego głośnika, nasza bramka PRO, która będzie miała całego Home Assistanta, będzie uzupełniała możliwości bramki HA.

Z tym produktem chcemy trafić do dystrybutorów / instalatorów automatyki, chcemy żeby na tym produkcie nasi partnerzy zarabiali i mogli oferować go końcowym klientom. Oczywiście super wydajne podzespoły i marże dystrybutorów spowodują, że to nie będzie tani produkt, taki jak nasza bramka DEV. Zapewniamy, że będzie to bardzo dobra, funkcjonalna i cenowa alternatywa dla mini serwerów PC.

AIS EASY

Zdajemy sobie sprawę, że miarą sukcesu w dzisiejszym świecie nie są najbardziej zaawansowane rozwiązania, ale te najprostsze :)

Proste i tanie produkty realizujące konkretną potrzebę to coś, co zawsze dobrze radzi sobie na rynku - chcemy też dostarczyć łatwe w użyciu produkty... bo skoro sprzedajemy bramkę z asystentem głosowym, to chyba potrafimy też dostarczyć sterowanie rolet czy przełącznik świateł :)

AIS Easy

Wprowadzimy do oferty produkty, które tak jak nasze inteligentne gniazdko, realizują podstawowe rzeczy w prosty sposób. Od takich produktów typu sterowanie bramy smartfonem, czy sterowanie światłem albo roletami, zwykle zaczyna się przygodę z automatyką domową.

Chcemy, żeby próg wejścia w świat automatyki domowej był w 2021 niższy, dla wszystkich!

AI-Speaker

Inteligentny głośnik, to zdecydowanie najbardziej ambitny produkt, nad którym pracujemy. Połączenie bramki IoT & audio, mikrofonu, w obudowie ze wzmacniaczem i głośnikiem tak, żeby otrzymać aktywny inteligentny głośnik sterujący automatyką i ładnie odtwarzający audio... niestety nie jest takie proste, jak się może wydawać.

Z głośnikiem jest tak, że jesteśmy bliżej niż dalej :) Każda aktualizacja systemu i bramki DEV przybliża nas powoli do celu.

Mamy nadzieję, że uda nam się zaoferować ten produkt w 2021 roku.

Mamy to szczęście, że nie gonią nas terminy, dotacje, inwestorzy, opłaty za serwery w Amazon cloud czy inne zobowiązania, które zmuszałyby nas do szybkiego wypuszczania kolejnych produków (w celu utrzymania poprzenich).

Dlatego możemy uczciwie zadeklarować, że "zrobimy co w naszej mocy i wydamy jak tylko będzie gotowy" :)

Życzymy Wszystkim spełniania marzeń w 2021!


AI-Speaker 12/2020