Przejdź do głównej zawartości

Wersja systemu Asia

· 4 min aby przeczytać
Jola AI-Speaker
  • AIS NBP AIS NBP
  • AIS LTS AIS LTS
  • AIS Kalendarze Kalendarze AIS
  • Zigbee Zigbee2Mqtt 1.16.2
  • Home Assistant AIS HA 0.118.5 + Konferencja Home Assistant

ABC bezproblemowej aktualizacji

Kopia zapasowa.

A Kopia zapasowa.

UWAGA Przed aktualizacją zalecamy wykonać kopię zapasową konfiguracji. W ten sposób sprawdzisz poprawność swojej konfiguracji przed rozpoczęciem aktualizacji i zwiększysz prawdopodobieństwo bezproblemowej aktualizacji.

Konsola i logi na bramce.

BKonsola i logi na bramce.

W razie problemów z aktualizacją, sprawdź procedurę Aktualizacja z konsoli lub Wykonanie pełnego resetu aplikacji. To może dotyczyć szczególnie osób, które instalują na bramce dodatkowe niestandardowe komponenty.

Poczekaj cierpliwie.

C Cierpliwość. Pierwsze uruchomienie po aktualizacji trwa dłużej - poczekaj cierpliwie.

Po aktualizacji pierwsze uruchomienie może trwać nawet 20 minut. W tym czasie aktualizowane są biblioteki do integracji dodanych na bramce i baza danych jest migrowana do nowego formatu. Poczekaj cierpliwie na zakończenie aktualizacji.

Asia

Od tej wersji zmieniamy nazwy wersji systemu z numerów na imiona.

Nazywając naszą werję systemu Asia nie chodziło nam o brytyjską grupę muzyczną Asia, ani też o planetoidę o numerze katalogowym 67, czy prowincję rzymską, ani też Asię, która w mitologii greckiej była jedną z Nereid...

Asia, wg nas, to zdrobnienie imienia Joanna. Wg wikipedia.pl Asia to zdrobnienie imienia żeńskiego, odpowiednika imienia Jan pochodzącego z języka hebrajskiego: Jo-hanan – „Jahwe jest łaskawy”.

Cel zmiany nazw wersji, z numerów na imiona jest taki, żeby łatiwiej nam było zapamiętać, jaką mamy wersję systemu. Tak samo jak łatwiej pamiętamy, że zaparkowaliśmy na parkingu Jeżyk a nie na pargingu o numerze 108/5.

Witamy w systemie Asia i zapraszamy do aktualizacji :)

AIS - Narodowy Bank Polski

Dodaliśmy integrację AIS NBP, której opis działania dostępny jest w dokumentacji: AIS Narodowy Bank Polski

Konfiguracja AIS NBP

Co ważniejsze, proces powstawania tej integracji został ze szczegółami krok po kroku opisany na naszym forum w dziale programowanie

Szablon integracji umieściliśmy w GitHub AIS-hello. Jest to minimalna implementacja integracji czujnika / licznika, której można użyć jako wzór/szablon do własnej integracji.

AIS Hello

Dzięki temu każdy kto ma czas, pomysł i chęci do nauki nowych rzeczy, może dodać własną integrację.

AIS LTS

Jednym z elementów projektu, nad którym obecnie pracujemy, jest zapewnienie długoterminowego wsparcia. Chodzi o to, żeby dostarczyć urządzenie z zainstalowanymi binarkami w wersji, która będzie wspierana przez kilka nadchodzących lat.

Największa zmiana to najnowszy Python 3.9, który będzie wspierany do 2025 roku:

AIS LTS

Na forum opisaliśmy całą procedurę przejścia do wersji LTS.

Ci, którzy wykonają Pełny reset aplikacji dostaną nowe binarki bez potrzeby instalacji, bo dodaliśmy je do najnowszej paczki z kodami startowymi (bootstrap).

AIS LTS

Przejście na najnowszą wersję binarek jest oczywiście dobrowolne :) Jeżeli tego nie zrobimy, to też przez kilka najbliższych wydań wszystko będzie działać ok i się aktualizować. Za kilka miesięcy zakończymy wsparcie do Python 3.7 i wtedy system, który ma nadal Python 3.7, przestanie się aktualizować, ale o tym oczywiście poinformujemy.

Kalendarze AIS

Dostaliśmy zgodę na używanie API kalendarza Google.

AIS LTS

Poprawiliśmy kilka rzeczy w integracji, w kolejnych wydaniach będziemy ją nadal upraszczali i poprawiali tak, żeby kalendarze stały się funkcjonalnym elementem systemu.

Zigbee2Mqtt 1.16.2

Poprawki i ulepszenia oraz oczywiście obsługa nowych urządzeń. Opis całego wydania dostępny na stronie projektu Zigbee2Mqtt

AIS HA 0.118.5

AIS HA to najnowszy (stabilny) Home Assistant 0.118.5, oczywiście jak zwykle otrzymujemy sporo poprawek i nowych rzeczy. Cała lista nowości dostępna jest na stronie projektu: Home Assistant 0.118.5

Home Assistant

Konferencja Home Assistant

13 Grudnia, czyli w najbliższą niedzielę, zapowiedziana jest konferencja Home Assistant - największej otwartej platformy do automatyki domowej.

Home Assistant

Będzie kilka ciekawych tematów - cały harmonogram konferencji dostępny jest na stronie Home Assistant Conference

Home Assistant Core 1.0! :)

Wiemy, że na konferencji zostanie ogłoszone wydanie Home Assistant Core 1.0. Oznacza to zakończenie 7-letniego okresu bety, co bardzo nas cieszy.

Nasze plany i zapowiedzi na 2021 rok.

W przyszłym tygodniu podsumujemy zapowiedzi HA, które będą miały wpływ na nasz system - być może zmieni się cykl wydawniczy. Opublikujemy też nasze plany i zapowiedzi na 2021 rok.


Zapraszamy do aktualizacji i komentowania na forum :)

AI-Speaker 12/2020