Przejdź do głównej zawartości

Wersja systemu 0.105.7 Dyski zdalne i wymienne

· 6 min aby przeczytać

0.105.7 Dyski zdalne i wymienne

Dyski

Wskazówka

UWAGA Przed aktualizacją zalecamy wykonać kopię zapasową konfiguracji. W ten sposób sprawdzisz poprawność swojej konfiguracji przed rozpoczęciem aktualizacji i zwiększysz prawdopodobieństwo bezproblemowej aktualizacji.

W tej wersji przenieśliśmy zależności pakietów (w celu wyeliminowania błędu wielokrotnego instalowania niektórych pakietów z zależnościami). Aktualizacja może potrwać 40 minut - poczekaj cierpliwie na koniec aktualizacji. Komunikatami głosowymi informujemy o postępach aktualizacji, możesz śledzić szczegóły wykonywanych czynności podczas aktualizacji łącząc się do bramki po ssh i przeglądając logi poleceniem pm2 logs.

informacja

W razie problemów po aktualizacji sprawdź procedurę Aktualizacja z konsoli lub Wykonanie pełnego resetu aplikacji- to może dotyczyć szczególnie osób, które instalują na bramce dodatkowe niestandardowe komponenty.

Dyski zdalne i wymienne

W tej wersji znacznie usprawniliśmy funkcjonalność dysków wymiennych i zdalnych. Dyski wymienne to dołączone do urządzenia karty SD lub pamięci USB. Dyski zdalne to dyski/usługi przechowywania danych w chmurach.

Dyski

Od tej wersji te dwa typy dysków automatycznie monutujemy w folderze użytkownika w podfolderach:

 • dyski-wymienne
 • dyski-zdalne
$ cd ~/dom
ls
dysk-wewnętrzny dyski-wymienne dyski-zdalne dyski-zewnętrzne

Istotne zmiany:

 • Dyski wymienne i zdalne montujemy z uprawnieniem do zapisu - czyli możesz już nie tylko przeglądać i odtwarzać treści na dyskach zdalnych i wymiennych, ale także zapisywać dane z bramki na tych dyskach. Użytkownicy, którzy wiedzą, jaką to daje funkcjonalność (zapisywanie zdjęć czy filmów z kamer) mogą już teraz jej używać. Użytkownicy, którzy są mniej obeznani ze strukturą katalogów w systemie Linux i poleceniami konsoli powinni poczekać, aż te funkcjonalności zostaną dokładniej opisane w dokumentacji i będą w aplikacji.
 • Do montowania dysków zdalnych używamy libfuse i rclone co upraszcza nam kod i przyśpiesza przeglądanie dysków zdalnych i odtwarzanie z nich treści.
 • Konfigurację rclone przenieśliśmy z folderu ~/dom/rclone.conf do ukrytego folderu ~/AIS/.dom/rclone.conf Umożliwia nam to tworzenie kopii zapasowej konfiguracji dysków zdalnych (bo w kopii zapasowej mamy konfigurację z folderu ~/AIS)
 • dyski-zewnętrzne to pozostałość po wcześniejszej implementacji, w której montowaliśmy dyski (USB czy karty SD) tylko do odczytu. Zostawimy to jeszcze przez 2 miesiące, bo może ktoś używał tej lokalizacji (po tym czasie należy zmienić w swoich automatyzacjach i serwisach lokalizację dyski-zewnętrzne na dyski-wymienne).
Uwaga

Jeżeli usuwasz/modyfikujesz/dodajesz coś z dysków zdalnych lub wymiennych na bramce, to doradzamy użyć dysku, na którym nie ma nic cennego (dodanie dysku Google czy Mega na nowe konto to nie problem). W ten sposób nie stracisz żadnych danych w razie błędu w automatyzacji czy komendzie.

Niezniszczalna bramka

Rozpoczęliśmy pracę nad projektem "Niezniszczalna bramka".

Zauważyliśmy, że część naszych użytkowników, żeby mieć integrację z nowym urządzeniem w domu jest w stanie wkleić każdy kod z sieci do bramki. Następnie mieć do nas pretensje, że coś się nie aktualizuje / nie działa tak jak powinno :( Widzimy na forum, że część osób nie przejmuje się tym jak działa i co robi taki niestandardowy komponent. Obserwujemy też jaki procent problemów dotyczy pracy na wersji beta z zainstalowanymi niestandardowymi komponentami.

Uwaga

Dlatego jeszcze raz ostrzegamy przed instalowaniem niestandardowych komponentów, z jakiegoś powodu takie komponenty nie znalazły się oficjalnie w Asystencie domowym. Pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność. To tak jak instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł - może być wszystko OK a możesz zainstalować wirusa, który zniszczy twój system.

Możliwe konsekwencje instalacji niestandardowych komponentów:

 • Wpływ na stabilność systemu. Te kody mogą być źle napisane, robić coś w pętli i zawieszać / restartować urządzenie. Tłumaczymy to na przykładzie integracji niestandardowej, która jest w stanie logować 1 000 000 (tak, milion!) wpisów w ciągu godziny https://ai-speaker.discourse.group/t/dlaczego-niestandardowe-komponenty-nie-sa-bezpieczne/288 Oczywiście o zgrozo komponent ten jest bardzo powszechnie używany.
 • Wpływ na aktualizacje automatyczne. Nikt nie testował tych kodów i nie sprawdzał ich zależności (pakietów, które doinstalowują). Komponenty te mogą instalować pakiety w innych wersjach niż oficjalne, przetestowane i wspierane a w konsekwencji mogą blokować oficjalne aktualizacje.
 • Legalność. Komponenty niestandardowe mogą używać API producentów bez ich zgody. Pamiętaj, żeby robić to świadomie, bo odpowiedzialność za wszystko, co sam doinstalowujesz i używasz na bramce, spoczywa na Tobie.
informacja

Na etapie DEV nie chcemy blokować użytkownikom instalowania dowolnych kodów na bramce. Ponieważ jednak z jakiegoś powodu na koniec odpowiedzialność spada na nas, poczynimy kroki, aby uodpornić nasze urządzenie na tego typu praktyki.

Plan w projekcie "Niezniszczalna bramka":

 1. Wraz z aktualną wersją 0.105.7 przenosimy bazę danych i logi do pamięci urządzenia.
 2. Wraz z aktualną wersją 0.105.7 wprowadzamy tryb awaryjny. To nowy tryb w Home Assistant pozwalający na uruchomienie aplikacji webowej w przypadku problemów z konfiguracją użytkownika (dotychczas w przypadku problemów z konfiguracją system się nie uruchamiał i trzeba było sprawdzać logi z konsoli). Teraz aplikacja webowa powinna się uruchomić ze stosownym powiadomieniem. W wersji 0.106 będziemy kontynuowali wdrażanie tego trybu. Naszym celem jest, aby Asystent domowy zawsze się uruchamiał i zapewniał interfejs do pracy bez względu na to, co zostało doinstalowane i w jaki sposób.
 3. W wersji 0.106 dostarczymy aktualizację serwisu na bramce. Wyłączymy aktywność webview (ten ekran z mikrofonem i aplikacją webową działającą w ramce). Zostawimy Asystenta domowego na bramce jako sam serwis. Nasze bramki działają w trybie “sterowania bez monitora” - nie mają uruchomionej aktywności ramki z aplikacją. Ta aplikacja to przeglądarka Chrome, która potrzebuje dość sporo zasobów (procesor i pamięć). To powinno przyśpieszyć i ustabilizować działanie Asystenta domowego.
 4. W kolejnej wersji udostępnimy mechanizm dual boot. Dzięki temu każdy będzie mógł uruchomić system z karty SD (jak w RPi) lub USB. W ten sposób będzie można uruchomić “czystego” Linux-a z Dokerem i Home Assistant i sprawdzić, czy takie działanie jest stabilniejsze.

Poprawki w wyglądzie aplikacji

Nasz znajomy grafik przejrzał aplikację i podpowiedział nam kilka rzeczy. Efektem jest poprawiony widok aplikacji webowej (tło i logo na pierwszej stronie). Jak to zostało zrobione, opisaliśmy na blogu tak, żeby każdy mógł dodawać własne style do widoków i kart:

Dodaliśmy też kilka zmian w wyglądzie aplikacji mobilnej.

tablet

Nowe pakiety binarne

Nowe wersje kilku binarek:

 • libmosquitto 1.6.8 arm [upgradable from: 1.6.7-1]
 • libwebsockets 3.2.99.3 arm [upgradable from: 3.2.99.1-1]
 • mosquitto 1.6.8 arm [upgradable from: 1.6.7-1]
 • rclone 1.51.0 arm [upgradable from: 1.49.5]
 • ttyd 1.6.0 arm [upgradable from: 1.5.2-2]
 • nowa binarka libfuse

Powinno dać się zauważyć spore przyśpieszenia działania konsoli w aplikacji webowej.

Home Assistant

Najnowszy (stabilny) Home Assistant 0.105.5

Bardzo podoba nam się nowy edytor stref.

Edytor stref


Zapraszamy do aktualizacji i komentowania na forum :)

AI-Speaker 02/2020