Wersja systemu 0.103 Zigbee

Wersja systemu 0.103.8 z dnia 15 stycznia 2020, Zigbee!

W tej wersji dodaliśmy możliwość łatwego korzystania z urządzeń Zigbee bez potrzeby stosowania bramek producentów.

Rozwiązanie oparte jest na projekcie Zigbee2MQTT. I jest całkowicie zintegrowane z naszym oprogramowaniem, dzięki czemu możesz łatwo dodać swoje urządzenia Zigbee do całej infrastruktury inteligentnego domu działającej na systemie Asystent domowy.

Integracja sprowadza się do włożenia do portu USB odpowiednio zaprogramowanego urządzenia CC2531. Asystent domowy sam rozpozna to urządzenie USB, poinformuje głosowo, że uruchamia serwis Zigbee i automatycznie pojawi się nowa opcja w aplikacji.

Zigbee2MQTT

Więcej w naszej dokumentacji integracji Zigbee

Na stronie projektu Zigbee2MQTT możesz sprawdzić listę (około 500 urządzeń, 100 producentów) urządzeń, które są wspierane.

Społecznościowe forum AI-Speaker!

Na prośbę użytkowników dodajemy możliwość komentarzy pod postami i być może powstanie z tego forum -jeżeli będą chętni, żeby prowadzić na nim dyskusję i pomagać innym użytkownikom. Niebawem zaprosimy wszystkich do dodawania konta i zachęcimy do brania udziału w dyskusjach, już teraz można zapoznać się z zasadami, które zaproponowaliśmy na początek: https://ai-speaker.discourse.group/t/witamy-na-spolecznosciowym-forum-ai-speaker/28

Chcemy pomóc zbudować to miejsce i oddać je społeczności - użytkownicy, którzy zaangażują się i będą publikować, zostaną automatycznie promowani na moderatorów / administratorów.

Jeśli masz projekt związany z Asystentem domowym, który wykonałeś i masz ochotę go opisać dla innych to będziemy bardzo wdzięczni 🥰 Wszystkich którzy mają ochotę opublikować swój projekt zapraszamy do sekcji Projekty https://ai-speaker.discourse.group/c/projekty im więcej ciekawych rzeczy opublikujemy tym większa szansa, że to miejsce będzie żyło i się rozwijało.

Discourse

Standaryzacja portów

Usługi działające na bramce będą dostępne na tych samych portach co dotychczas a dodatkowo na standardowych (dobrze znanych) portach. Jak to dokładnie działa wyjaśniamy na forum

NazwaProtokółPortyKomenda/URLOpis
Aplikacjahttp80 / 8180http://ais-dom.localserwer http
FTPftp21 / 1024ftp://ais-dom.localserwer ftp
SSHssh22 / 8022ssh ais-domserwer ssh
MQTTmqtt1883mosquitto_sub -h ais-dom.local -t '#'serwer mqtt

Kopia zapasowa ustawień

W konfiguracji oprogramowania bramki dodaliśmy opcję wykonywania i przywracania kopii zapsowej konfiguracji bramki

W tym miejscu możesz, sprawdzić poprawność ustawień bramki, wykonać jej kopię i przesłać ją do portalu integratora. Ponieważ konfiguracja może zawierać hasła i tokeny dostępu do usług, zalecamy zaszyfrować ją hasłem. Gdy kopia jest zabezpieczona hasłem, to można ją otworzyć/przywrócić tylko po podaniu hasła.

Oprogramowanie bramki

Audio w osobnym panelu

Widok audio przenieśliśmy do osobnego panelu w aplikacji.

Audio panel

Od tej wersji będziemy dostarczali/blokowali tylko jeden widok, na którym prezentujemy przykładowe karty.

Audio panel

Rozpoznwanie urządzeń USB

Na bramce dostarczamy działającą w tle usługę USB, której celem jest wykrywanie zmian stanu urządzeń USB (połączenie i rozłączanie). Usługa monitoruje zdarzenia za pomocą mechanizmu inotify dostępnego w systemie Linux, następnie zmienia je w format zrozumiały dla Asystenta domowego. Dzięki temu Asystent domowy powiadamia komunikatem głosowym o tym, jakie urządzenie zostało dodane i jeżeli obsługa danego urządzenia jest wspierana, to Asystent wykona dalsze akcje związane z obsługą danego urządzenia, takie jak:

 • dodanie dysków
 • uruchomienie karty audio
 • uruchmienie serwsisu do obsługi Zigbee

Więcej w dokumentacji USB rozpoznawanie urządzeń

HID USB

Dodawanie zdalnych dysków FTP

W odpowiedzi na pomysł obsługi dysków sieciowych zgłoszony na forum Integracja z dyskiem sieciowym w sieci lokalnej dodaliśmy obsługę FTP i opisaliśmy technicznie jak działa Rclone, które dostarczamy na bramce do obsługi dysków zdalnych Dyski sieciowe - Rclone

FTP1 FTP2

Autentykacja PIN w aplikacji

W przypadku systemu Wear OS najłatwiej wykonać konfigurację z bramką za pomocą jednorazowego kodu PIN.

Proces jest bardzo prosty, wystarczy w sekcji Szyfrowany tunel wybrać opcję GENERUJ KOD PIN

Automatyzacje

następnie kod, który się pojawi, należy przepisać w aplikacji Wear (masz na to 2 minuty)

Automatyzacje

Całość opisana jest w AIS dom Wear OS

Rozbudowa nawigacji pilotem

Do pozycji menu Dom dodaliśmy grupę Sceny, w której znajdują się wszystkie zdefiniowane sceny w systemie i można je uruchamiać pilotem.

Oraz grupę Urządzenia, w tej grupie mamy teraz następujące pozycje:

 • Przełączniki
 • Światła
 • Czujniki
 • Termostaty
 • Zasłony
 • Odkurzacze
 • Zamki
 • Kamery
 • Wentylatory

TAURON - pobieranie informacji o energii oddanej do sieci

Zaktualizowaliśmy integrację TAURON autorstwa Piotra Machowskiego o pobieranie danych o energii oddanej do sieci.

Dane pobierane są do 6 sensorów:

 • Roczne zużycie energii
 • Miesięczne zużycie energii
 • Dzienne zużycie energii
 • Energia oddana do sieci w ciągu roku
 • Energia oddana do sieci w ciągu miesiąca
 • Energia oddana do sieci w ciągu dnia

Takie dane zestawione z danymi o produkcji prądu ułatwiają nam zorientowanie się, czy mamy nadwyżkę prądu oddaną do sieci - przydatne, gdy mamy nadprodukcje i możliwość jej zużycia, przez np. dogrzanie się prądem w zimie i zaoszczędzenie na gazie.

Integracja TAURON

Home Assistant

Najnowszy (stabilny) Home Assistant 0.103.0

Z ciekawych rzeczy, które bardzo nam się przydadzą, to możliwość definiowania/edycji automatyzacji z aplikacji w formacie YAML. Każdy pojedynczy wyzwalacz, warunek lub akcję można edytować jak YAML. Umożliwia to definiowanie bardzo skomplikowanych automatyzacji w edytorze automatyki i umożliwia szybkie kopiowanie części automatyzacji.

Asystent


Zapraszamy do aktualizacji i komentowania na forum :)

AI-Speaker 01/2020